Aqua Maris Strong Nasal Spray, 30 ml

220 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Aqua Maris Strong назален спреј е хипертонична морска вода која има благотворно дејство на слузницата на горниот респираторен тракт. Поради содржината на сол, прочистената морска вода Aqua Maris® Strong го отстранува вишокот течност од мукозните мембрани на носот, а со тоа го намалува нејзиниот оток и го олеснува дишењето. Бидејќи Aqua Maris® Strong ја поддржува физиолошката состојба на мукозната мембрана и нема никакви системски ефекти, може безбедно да се користи и од деца, како и од бремени жени и доилки и постари лица.

  • Погоден за возрасни и деца над 3 години
  • 100% природен спреј за нос
  • Содржи силна прочистена морска вода
  • Обезбедува долготрајна нега
Шифра: AQUAMA04
Availability: instock
Бренд:Aqua Maris
Сподели:

Состав

100% морска вода од Јадранско море.

Благотворната морска вода од Јадранско море  богата е со соли и олигоелементи. Олигоелементите присутни во растворот имаат важна улога во одржување на нормална функција на слузницата на носот што овозможува проодност на горните дишни патишта.

Без адитиви и конзерванси. Не предизвикува навикнување.

Кога и како да се користи Aqua Maris® Strong спреј за нос?

Aqua Maris® Strong дејствува како природен деконгестив (го одзатнува носот). Поради високата концентрација на соли, хипертоничниот раствор го „извлекува„ вишокот течност од слузницата на носот по принцип на осмотски градиент со што се намалува отокот и се олеснува дишењето преку нос.

Се препорачува на лица со затнат нос и отежнато дишење при:

  • алергии,
  • настинки и
  • грип.

Може да се користити самостојно или во комбинација со стандардна терапија.

Aqua Maris® Strong дозираниот спреј за нос распрснете го 1-2 пати во секоја носница неколку пати на ден, а по потреба и повеќе. Користете го додека трае назалната конгестија, а потоа за одржување на хигиената на носот, продолжете со Aqua Maris® Classic спреј за нос (изотонична морска вода).

Бидејќи Aqua Maris® Strong спрејот за нос ја поддржува физиолошката состојба на слузницата и нема системско дејство, соодветен е за возрасни и деца постари од 3 години.

Aqua Maris® Strong поради својата природност и нежност е добро решение за затнат нос во текот на бременоста со оглед на тоа дека бремените жени не би смееле да користат лекови за настинка кои содржат несоодветни состојки за бремени и доилки.

Пред првото користење отстранете го заштитното  капаче и притиснете ја пумпицата 2- 3 пати за да се ослободи воздухот.

Поради хигиенски причини секој производ би требало да го користи само едно лице.

Намена

Нормалното дишење зависи од состојбата на носната слузница. Настинка, алергија, грип, оперативни зафати на носот и низа други состојби предизвикуваат зголемена секреција и оток на носната слузница. Во такви ситуации проодноста на носот е намалена, а со тоа е оневозможено правилно дишење (низ нос) што претставува проблем како за децата така и за возрасните.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.