Aqua Maris Classic Спреј за нос, 30ml

210 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Прочистена, изотонична морска вода од Јадранско море со природни минерали наменета за секојдневна хигиена на носот кај деца, возрасни, бремени жени и доилки.

 • Ја чисти и навлажнува слузницата на носот
Шифра: AQUAMA01
Availability: instock
Бренд:Aqua Maris
Сподели:

Состав

Растворот содржи морска вода од Јадранско море богата со соли и олигоелементи. Олигоелементите присутни во растворот имаат важна улога во одржување на нормална функција на слузницата на носот што овозможува проодност на горните дишни патишта.

Без  конзерванси.

Намена

Функционирањето на носната слузница и нормалното дишење зависи од навлаженоста на слузницата. Aqua Maris® Classic навлажнува и ја чисти слузницата на носот, истовремено и ја обновува на слузницата на носот.

Производите Aqua Maris® се базираат на природна вода од Јадранско море и содржат широк спектар на вредни минерали и микроелементи.

 • Калциумот (Ca) и магнезиумот (Mg) ги подобруваат метаболичките процеси со активирање на подвижноста на цилијарните клетки. Тие и помагаат на носната слузница во самочистење и на тој начин спречуваат акумулација на потенцијално штетни бактерии и вируси.
 • Цинкот (Zn) и селенот (Se) го стимулираат локалниот имунитет на грлото и параназалните синуси.
 • Јодот (I) и натриум-хлорид (NaCl) активираат производство на заштитна назална слуз и ја зголемуваат влажноста на вдишениот воздух.

Го влажи и штити носот

Ја навлажнува и штити слузницата на носот, ја одржува нејзината физиолошка состојба и ја храни со корисни микроелементи.

Ги измива вирусите и бактериите

Со своите благотворни својства ги елиминира вирусите, бактериите, честичките прашина…

Морска вода за забава без настинка и грип

Единствениот состав на минерали и микроелементи од јадранската морска вода на едноставен и делотворен начин го зајакнува локалниот имунитет и ја зголемува отпорноста на организмот.

Кога и како да се користи Aqua Maris® Classic спреј за нос?

 • 3а одржување на секојдневна хигиена на носот се распрскува 1 до 2 пати во секоја носница. Постапката може да се повторува повеќе пати дневно во тек на подолг период.
 • Кај сув и надразнет нос предизвикан од престој во изменети микроклиматски услови, како што е поизразена сувост на воздухот (климатизирани простории) или онечистување на воздухот, при брзи промени на температурата и квалитетот на воздухот ( на пример при патување), да се распрсне Aqua Maris® Classic спреј за нос 3 до 4 пати во секоја носница, по потреба.

Како се користи Aqua Maris® Classic

 • Деца од 1-2 години: 1-2 дози 1-3 пати на ден во секоја носница.
 • Деца од 3-6 godina: 2 дози 2 пати на ден во секоја носница.
 • Возрасни: 2-3 дози 3-6 пати на ден во секоја носница.

Бидејќи Aqua Maris® Classic ja поддржува физиолошката состојба на слузницата и нема системски ефекти, погоден е за деца, трудници и доилки. Поради својата нежност погоден е за секојдневна употреба.

Aqua Maris® Classic е изотоничен раствор на морска вода во дозиран спреј кој овозможува рамномерно локално влажнење на слузницата на носот. Aqua Maris® ја збогатува слузницата со минерали и микроелементи од Јадранско море кои имаат стимулативно дејство и го поттикнуваат природниот имунитет, ги измива бактериите и вирусите.

Зошто треба да користиме Aqua Maris® за превенција на настинка и грип?

 • Ја влажни слузницата на носот и ја одржува нејзината физиолошка состојба.
 • Ги елимимира вирусите, бактериите, честичките прашина…
 • Ја храни слузницата со корисни микроелементи.
 • Го зајакнува локалниот имунитет: ја зголемува отпорноста на вируси и бактерии.

Сите овие корисни својства се можни поради присуството на единствени минерали и микроелементи од јадранската морска вода.

Индикации за употреба на производите Aqua Maris®:

Пред и по, како и во тек на посета на јавни места (детски градинки, училишта, канцеларии, поликлиники, јавен превоз…).

Пред и по контакт со пациенти болни од вирусни забоувања.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.