Aqua Maris 4Allergy спреј за нос, 20ml

397 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Антиалергиски спреј за нос со природна состојка ектоин наменет за превенција и ублажување на симптомите на алергиски ринитис. Со извонреден сигурносен профил и клинички докажана ефикасност, соодветен е за употреба кај  деца од најрана возраст и возрасни.

Шифра: AQUAMA12
Availability: instock
Бренд:Aqua Maris
Сподели:

Состав

Ектоин® 2%, морска сол, вода прочистена.

Без конзерванси.

Кога и како qa се употребува Aqua Maris 4Allergy спрејот за нос?

Aqua Maris 4Allergy спрејот за нос се користи за:

  • ублажување на симптомите на алергиски ринитис како што се чешање во носот, течење на носот, кивање и затнувањето на носот
  • нега и заштита на епителот на носната слузница при зголемена изложеност на организмот на разни алергени како што се полен и домашна прашина
  • превентивна употреба, во текот на целата година.

Aqua Maris® 4Allergy дозираниот спреј за нос се распрскува 1-2 пати во секоја носница неколку пати на ден. Бидејќи Aqua Maris® 4Allergy спрејот за нос ја поддржува физиолошката состојба на слузницата и нема системско дејство, соодветен е за деца од најрана возраст и возрасни.

На деца помали од 10 години потребна им е помош од родител при користење на производот.

Со оглед на јачината на симптомите може да се употребува самостојно или во комбинација со други антиалергиски производи. Вообичаениот период за употреба е во текот на сезоната на алергии, но и пред и по изложеност на организмот на алергени надвор од сезона.

Пред првата употреба отстранете го заштитното капаче и притиснете ја пумпицата 2-3 пати за да се ослободи воздухот.

Од хигиенски причини секој производ би требало да го користи само едно лице.

Намена

Ектоинот е 100% природна состојка која се добива од екстремофилите. Екстремофилите се микроорганизми кои можат да преживеат во екстремно неповолни услови во околината, на пример исклучително висока и ниска температура, притисок, висока концентрација на сол, подрачја со високо УВ-зрачење.

За да се заштитат од тие штетни надворешни влијанија, екстремофилите синтетизираат ектоин.

Ектоинот на ист начин може да ги заштити човечките клетки од неповолните надворешни влијанија, како што се алергени и иританси.

Ектоинот на носната слузница создава заштитен филм ектоин-хидро-комплекс кој го спречува контактот на алергените и иритансите со клетките и со тоа ја ублажува алергиската реакција.

Алергените и иритансите не можат да се приближат на носната слузница и на тој начин полесно се отстрануваат од носот.

Благо хипертоничниот раствор дејствува така што го одзатнува носот на природен начин, а солите од морето ја обновуваат слузницата.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 1500 ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 150 денари.

за сите нарачки во вкупен износ над 1500ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

1-3 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.