Додаток во исхраната за кучиња со невродегенеративни заболувања, дегенеративен артритис или за забавување на процесот на стареење и закрепнување на нервното и мускулно-скелетното ткиво.
Додаток во исхраната за кучиња со невродегенеративни заболувања, дегенеративен артритис или за забавување на процесот на стареење и закрепнување на нервното и мускулно-скелетното ткиво.
Додаток во исхраната за кучиња со невродегенеративни заболувања, дегенеративен артритис или за забавување на процесот на стареење и закрепнување на нервното и мускулно-скелетното ткиво.

Neurovet alpha complete за кучиња 30 кеси

1,730 ден

Достапност: Нема на залиха

Бесплатна достава!

Додаток во исхраната за кучиња со невродегенеративни заболувања, дегенеративен артритис или за забавување на процесот на стареење и закрепнување на нервното и мускулно-скелетното ткиво.

Нема на залиха

Пакување: 30 кесички x 4 г

Состав:

Витамин Ц (во облик на Натриум аскорбат, 1b301) 500 мг
Натриум аскорбат е единствен облик на витамин Ц кој организмот го апсорбира дури 95%. Представува силен антиоксиданс кој може да ја зголеми природната одбрана на организмот. Се препорачува за намалување на оксидативниот стрес и воспаленија на нервното ткиво, кое го зголемува ризикот настанување на деменција и други пореметувања на нервниот систем. Витамниот Ц може да ги регенерира и другите антиоксиданси во организмот вклучувајќи го витаминот Е. Потребен е за синтеза  на колаген, Л-карнитин и одредени неуротрансмитери.

Ω– 3 масни
киселини
 (10.4.6) 300 мг
Есенцијалните масни киселини се корисни за сите клетки, вклучително и нервните клетки. Тие помагаат при пренесувањето на нервните импулси кои ги насочуваат дневните активности.

Ацетил – Л – карантин (3a911) 250 мг
Л – карнитинот е најпознат како согорувач на маснотии, придобивките на ацетил – Л – карнитинот вклучуваат подобрување на функцијата на мозокот, спречување на оштетување на мускулите, придонесува за регулирање на шеќерот во крвта и зголемување на издржливоста. Исто така, предизвикува брза прогресија на учењето и го забавува когнитивниот пад кај постарите кучиња.

Алфа липоична киселина
200 мг
Алфа липоичната киселина делува како антиоксиданс и кофактор на дехидрогеназата на алфа кето киселината во митохондрите. Има корисен ефект врз метаболизмот на енергијата на мозокот и скелетната мускулатура и кај некои модели на дијабетес.

Витамин E (3a700) 150 мг
Главен фактор во невролошки нарушувања е зголемениот оксидативен стрес. Како моќен антиоксиданс, витаминот Е ги елиминира слободните радикали, кои се штетни нуспроизводи на оксидативни реакции.

Коензим Q10 25 мг
Коензим Q10 помага да се контролира протокот на кислород во клетките. Исто така, дејствува како антиоксиданс, намалувајќи ја штетата на клетките предизвикани од слободни радикали. Дополнувањето сo Q10 за кучиња се препорачува за третман и спречување на дисфункција поврзана со стареењето, нарушена функција на имунолошкиот систем и заболувања на бубрезите.

Биотин (3a800) 20 мг
Биотинот помага во одржувањето на здравата кожа,влакна, очи, црн дроб и нервниот систем. Ги активира клучните ензими и така му помага на телото да произведе повеќе мијелин.

Фолна киселина (3a316) 5 мг
Фолната киселина е непосреден претходник на 5-метилтетрахидрофолат, тоа го зголемува нивото на 5-MTHF во мозокот. Ја подобрува мијелинизацијата во мозокот и ги смалува невролошките симптоми.

Витимин Б12 (3a) 500 µg
Метилкобаламин (витамин Б12) е регенератор на нервите, кој допринесува до значајно подобрување на симптомите на невропатија.

Упатство за употреба: Два пати орално, со помош на шприц. Внимателно да се стави врвот на шприцот во устата на кучето, од страна и полека да се истисне содржината

Кучиња до 15 кг ТМ: 1 кеса Неуровет алфа комплит.
Кучиња со поголема ТМ од 15 кг : 2 кеси Неуровет алфа комплит дневно (1 на 12 часа).

Протресете пред да дадете. Содржината на шприцот дадете ја одеднаш или пак двапати на ден (на секои
12 часа). Или по совет на ветеринар.

По секоја употреба исперете го шприцот со топла вода.

Да се чува на температура од 25°С. Да се чува подалеку од дофат на деца. Само за употреба кај животни.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката.За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.