JT Entero Vital Pharma – 60 таблети

1,950 ден

Достапност: На залиха

Бесплатна достава!

Помага при акутна или хроничка дијареа, ја обновува нормалната бактериска флора, ги отстранува патогените, ги регенерира цревните клетки, ја намалува и зацврстува течната столица, го прочистува и детоксифицира дигестивниот систем и екстрацелуларниот матрикс.

КАРАКТЕРИСТИКИ

Природни растителни екстракти и алги, кои содржат пребиотици и пробиотици, Ц-фикоцијанин, Cynara, метионин, витамини A, Д, E, цинк и селен, кои делуваат антивоспалително, прочистувачки, ја зацврстуваат столицата, ја подобруваат ресорпцијата на витамините.

Магарешки трн

Cynara cardunculus (магарешки трн) и Cynara cardunculus scolymus (артичока) содржат цинарина и имаат липотропичен ефект, холеретичко и диуретско дејство.

Екстрактот од семето Cynara cardunculus содржи 80% силимарин. Половина од силибинот и изосилибинот, 25% силикристин и силидианин 25%.

Л-Метионин

Есенцијална аминокиселина која учествува во синтезата на цистеинот, карнитинот, тауринот, лецитинот и фосфолипидите. Благодарение на прочистените сулфурни тешки метали имаат антиоксидативен ефект и ги инактивираат слободните радикали.

Спирулина

Сино-зелена алга која содржи ц-фикоцијанини кои го инхибираат Иносот, кокс-2, нитратите, простагландините PGE и TNF алфа тумор фактор.

Пектин

Се користи како апсорбент со огромна моќ за интестинална адхезија и обложување на кожата и мукозните мембрани, делува механички без да

се меша со било кој дигестивен или метаболички процес. Исто така има можност за отстранување на бактериите и иритантите кои се чести причинители на дијареа. Ја заштитува гастронинтестиналната мукоза од иритантни агенси.

Арабиногалактани и Фруктоолигосахариди

Имаат пребиотска активност и овозможуваат раст на добрите микороганизмите за здравјето (Бифидобактериум). Го поттикнува движењето на цревата, го регулира цревното празнење. Ја подобрува апсорпцијата на калциумот, магнезиумот и фосфорот.

Млечни микробактерии

Ја намалуваат цревната pH, го зголемуваат создавањето на хидроген пероксид и неговата антибактериска активност, како и создавањето на природни антибиотиски супстанции. Има антиентеротоксична активност, се лепи за ѕидот на гастроинстестиналниот тракт и спречува колонизација на патогени преку инхибирање на другите микроорганизми, стимулирајќи го имуниот систем.

Витамини А и Е

Имаат силен антиоксидантен ефект. Ги стабилизираат слободните радикали и го стимулираат имуниот систем.

Селен

Го заштитува животното од инфекции и оштетувања предизвикани од слободните радикали.

Цинк

Го помага интестиналниот транзит на вода и електролити за одржување

на добра состојба на имунитетот. Неопходен е за правилно функционирање на интестиналниот епител и ги обновува оштетените ткива кои се есенцијални за правилно искористување на витаминот А, кој од друга страна може да ја обнови интестиналната мукоза по инфекции.

СОСТАВ

 • Магарешки трн (80% СИЛИМАРИН) (Silybum marianum) – 200 мг
 • Л-Метионин – 125 мг
 • Спирулина (фенилаланин / C-фикоцијанин) – 110 мг
 • Пектин – 30 мг
 • Арабиногалактан – 100 мг
 • Фруктолигосахариди – 150 мг
 • Млечни микробактерии (5M живи клетки) Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei, Lactobacillus bulgaricus –  100 мг
 • Витамин A – 2.000 ИЕ
 • Витамин E – 15 мг
 • Селен – 30 мцгр (натриум селенит селениум (> 45% есенцијален селен)
 • Цинк – 20 мг (цинк карбонат 50-55% есенцијален цинк)

НАЧИН НА УПОТРЕБА / ДОЗИРАЊЕ

Се администрира орално.

Кучиња: 1 таблета на 10 кг телесна тежина еднаш дневно, во зависност од сериозноста на процесот и индикациите на ветеринарот.

Мачки и мали цицачи: До 5 кг телесна тежина ½ таблетка еднаш дневно. Директно во устата или растворена во вода, по можност во форма на паста или течност.

Со секоја нарачка добивате ФИСКАЛНА СМЕТКА

Начини на плаќање

- На врата при достава во готово;

- На врата при достава со платежна картичка;

- Онлајн со платежна картичка (Visa, MasterCard). Трансакцијата при плаќање на производот е пренасочена и се процесира преку порталот за наплата од платежни картички на Халк Банка. Порталот ги користи сите организациски и најнови технички мерки за заштита на податоците и сите процеси се одвиваат преку сигурна конекција со банката. За секоја успешна нарачка и плаќање ќе ви биде испратена електронска потврда на вашата емаил адреса која сте ја оставиле за контакт. При испораката ќе добиете фискална сметка.

Достава

eVit.mk испорачува на територија на целата држава и има склучено договор за соработка со повеќе оператори за испорака на пратки. Нарачаните производи ќе Ви бидат испорачани до адресата која сте ја навеле како адреса за испорака.

Моменталната цена на испораката е транспарентно наведена како посебна ставка во вкупната сума при купувањето:

за сите нарачки во вкупен износ до 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 120 денари.

За плаќање при достава се наплаќа надомест од 30 денари

за сите нарачки во вкупен износ над 800ден. цената за достава на целата територија на државата изнесува 0,00 ден, односно доставата е бесплатна.

Испрораката се извршува на територијата на цела држава од понеделник до петок и тоа:

на територија на Скопје и околината:

Нареден работен ден – за сите нарачки кои ќе се извршат претходниот работен ден до 13:00 часот

На територија надвор од Скопје

1-2 работни денови.

Имајте во предвид дека во сабота и недела и на државни празници не испорачуваме поради тоа што и нашите добавувачи не работат, па така и ние ги користиме празниците и викендите да се релаксираме и празнуваме.

Доколку курирот кој ја врши испорака не успее да Ве најде на дадената адреса и да Ви ја предаде пратката, ќе Ви биде доставено писмено известување во електронска форма за направениот обид. Курирот ќе изврши втор обид за достава во истиот ден и доколку повторно не ве најде на дадената адреса ќе бидете контакитрани на телефонскиот број кој сте го оставиле за контакт. Од таа причина е многу важно при нарачката да оставите точни податоци и точен телефонски број. Истите се користат единствено при испораката.