detox posle praznici
Општо здравје

Детокс после празниците

Празниците се зад нас и сите се чувствуваме малку уморни и исцрпени. Виновникот за ова го наоѓаме во разни забави на кои присуствувавме, недостатокот на сон или празничните фамилијарни трпези. Никој не верува дека зголемениот внес на храна и алкохол всушност е главниот виновник за таквата состојба. За време на празниците ретко кој внимава на …

Повеќе
samento
Витамини и минерали, Општо здравје

Волшебната билка од Перу со моќно противвоспалително и имуномодулирачко дејство!

Откријте ги неверојатните лековити својства на Мачешката канџа – Саменто! Мачешката канџа е растение со многу здравствени придобивки, кое се уште не е толку познато на нашите простори. Името на билката доаѓа од закривените боцки на гранчињата на растението, кои потсеќаат на канџите на мачка. Кората на растението мачешка канџа (саменто) расте во џунглите во …

Повеќе
црвен корејски жен шен
Општо здравје

За придобивките од црвениот корејски жен-шен – Коренот на животот – за младост и долговечност!

Жен-шенот е лековито растение признаено со векови во Азија, кое во последно време станува се попопуларно на Запад заради неговите многубројни придобивки за телото. Со неговиот уникатен и богат нутритивен состав, кој вклучува моќни антиоксидантни и антиинфламаторни соединенија, има низа здравствени придобивки за организмот. Од сите видови жен-шен, кинески, сибирски,м американски, хималајски… црвениот корејски жен-шен …

Повеќе
берберин дијабет прекумерна тежина
Витамини и минерали, Општо здравје

Дијабетес, прекумерна тежина, холестерол – решението е БЕРБЕРИН!

Берберинот предизвика голема бука во индустријата за додатоци во исхраната! Со секој изминат ден, берберинот станува сè попопуларен меѓу луѓето со афинитет за хербални лекови и здрава исхрана. И тоа е затоа што берберинот има огромна предност во однос на голем број други, уште попопуларни состојки со антиоксидантни својства. Причината за ова е што неговите …

Повеќе
спирулина супер храна
Витамини и минерали, Општо здравје

Моќта на спирулината: нутритивна суперхрана

Спирулината, едноклеточна сино-зелена алга, цвета на Земјата со векови. Оваа древна форма на живот, која се наоѓа во слатки води, езера и реки е самообновувачки организам со извонредна издржливост. Чистa, природна и без конзерванси, спирулината е многу лесно сварлива, што ја прави погодна за поединци од сите возрасти. Всушност, служи како одлична замена за вештачки …

Повеќе
добар протеин
Општо здравје, Протеини

Како да го одберете идеалниот протеин

Во моментот една од најактуелните теми поврзана со здравиот начин на живот и различните режими на исхрана се протеините и нивната употреба во нашето секојдневие. На пазарот се нудат најразлични протеински додатоци со различно потекло и намена. Прашањето е како да го препознаете „вистинскиот“ за Вас во морето производи што ќе ги задоволи сите ваши …

Повеќе
здрави очи, болести на очите
Општо здравје

6 работи кои вашите очи можат да ви ги кажат за вашето здравје

Велат дека “очите се позорец на душата”, сепак, истражувањата покажуваат дека нашите очи би можеле да бидат прозорец на нашето целокупно здравје.   Нашите очи можат да дејствуваат како сигнали за различни здравствени состојби, па важно е да обрнеме внимание на нивното здравје.   Ова се 6 работи на кои треба да внимавате.  1. Црвенило   Црвенилото е …

Повеќе
Овој веб сајт користи веб колачиња. Би сакале да користиме веб колачиња "Cookies", со цел да го подобриме Вашето корисничко искуство на нашиот веб сајт. Ова ни овозможува да го подобриме Вашето идно искуство на нашиот веб сајт. Политика за колачиња
СЕ СОГЛАСУВАМ
не се согласувам