grip nastinka imunitet
5 природни начини за зајакнување на имунитетот во сезона на настинки и грип

Што е слаб имунитет?

Постојат многу причини зошто некој може да има слаб имунолошки систем.

Вашиот имунолошки систем помага да го заштитите телото од болести и инфекции преку комплексна мрежа на органи, ткива и клетки. Главните играчи во имунолошкиот систем се лимфниот систем, слезината, белите крвни клетки, градната жлезда (тимус), антителата и коскената срцевина. Заедно, тие го бранат вашето тело од микроби што предизвикуваат болести како габи, паразити, вируси и бактерии. Имунолошкиот систем исто така ги идентификува и неутрализира супстанциите од околината коишто се штетни, покрај тоа што се борат со процеси на болести, како што се формирање на клетки на рак.

Причините за слаб имунитет може да вклучуваат:

· Лоша исхрана

· Пушење

· Пиење алкохол

· Стрес

· Недостаток на спиење

· ХИВ / СИДА

· Имуносупресивни лекови

· Примарен имунолошки дефицит (родени со слаб имунолошки систем)

· Дебелина

· Стареење

Знаци на слаба имунолошка функција

Ако вашиот имунолошки систем не работи на оптимално ниво, може да почувствувате различни знаци и симптоми. Не секој со слаба имунолошка функција ќе ги има истите симптоми и многу луѓе нема да пројават никакви симптоми.

Симптомите на слаба имунолошка функција може да вклучуваат:

· Чести болести

· Замор

· Повторени инфекции

· Дигестивни проблеми

· Бавно заздравување рани

Како да го зајакнете вашето имуно здравје во сезоната на настинки и грип

Постојат неколку начини на кои можете природно да го одржувате имунитетот за да ја поддржите вродената способност на вашето тело да се заштити од болести, како и да ја минимизирате сериозноста на симптомите доколку се разболите:

1. Управувајте со вашиот стрес за да ја ублажите имуно супресијата.

Долготрајниот стрес може да предизвика штета на вашиот имунолошки систем. Хроничниот стрес ги подига кортизолот и адреналинските хормони. Вишокот количини на овие хормони на стрес може да предизвикаат зголемен крвен притисок, покачен шеќер во крвта и намалена дигестивна способност. Овие реакции на зголемен кортизол и адреналин на крајот можат да доведат до срцеви заболувања, дисфункција на цревата, дијабетес и автоимуни заболувања.

Уметноста на живеење е практика што може да помогне за смирување на умот и телото и е корисен механизам за справување со вистинските и согледуваните
стресни фактори во вашиот живот. Претставува начин да се биде присутен во моментот, да не се фокусира на минатото, да не се грижи за иднината, туку само да се живее во моментот што ни се претставува.

На пример, разгледајте ги мислите што може да ги имате додека го шетате вашето куче. Дали размислувате за разочарувачки неуспех (фокусиран на минатото), кои се вашите вечерашни опции (загриженост за иднината или уживање во студениот ветер, свеж воздух и сонцето на лицето), притоа вежбајќи внимателност?

Други здрави начини да се справите со чувството на стрес вклучуваат разговор со објективна личност како доверлив ментор или терапевт, одење на час по јога, медитација и давање приоритет на грижата за себеси.

Некои додатоци може да ви помогнат да се чувствувате поизбалансирано и помалку стресно. Адаптогените билки помагаат во балансирање на хормоните и враќање на нормалната функција во организмот.

Ашваганда е додаток на билки од адаптоген кој може да помогне во намалување на нивото на кортизол, стрес и вознемиреност. Исто така позната како Индиска зимска цреша, ашваганда е истакната билка во Ајурведата, традиционалниот медицински систем на Индија со потекло пред повеќе од 3.000 години.

‌‌‌‌2. Спијте доволно за да го поддржите имунитетот

Помалку часови и слаб квалитет на сон се поврзани со зголемена стапка на болест и веројатност за настинка. Недостатокот на сон исто така може да ја продолжи вашата болест со подолго време на опоравување. Се чини дека сериозната загуба на сон има сличен ефект врз телото како и изложеноста на стрес.

Кога сте лишени од сон, вашите воспалителни клетки се зголемуваат, а Т-клетките кои се борат против имунитетот се намалуваат. Со текот на времето, овие клеточни промени може да доведат до зголемен ризик од настинка или грип.

Се препорачува возрасните да спијат најмалку седум часа секоја вечер. На тинејџерите им треба повеќе сон, со препорака од 8-10 часа. На помладите деца може да им треба уште повеќе, при што се препорачуваат до 14 часа за мали деца и доенчиња.

Овие совети ќе ви помогнат да спиете подобро, подобрувајќи го вашето имунолошко здравје додека одмарате:

· Исклучете ги уредите најмалку еден час пред спиење

· Легнувајте во исто време секоја вечер

· Изложувајте се на дневна светлина или сончева светлина во текот на денот

· Намалете го кофеинот, особено во текот на денот

· Ако вие е потребна кратка дремка, нека трае 30 минути или помалку

· Избегнувајте пиење алкохол

· Избегнувајте јадење големи оброци пред спиење

· Бањајте или туширајте се непосредно пред спиење

· Вежбајте наутро или рано попладне

· Не пијте течности два часа пред спиење

· Почастете се со убава постелнина, добра перница и одличен душек

· Слушајте водени медитации на вашата омилена апликација за да ви помогне мирно да заспиете

Познато е дека одредени додатоци помагаат кај потешкотии во спиење. Мелатонинот и коренот од валеријана се два додатоци коишто вреди да се истражат за природна поддршка на спиењето.

3. Движете го вашето тело за да го зајакнете имунитетот

Вежбањето е природен начин за поддршка на многу функции и системи на телото, вклучително и имунитет.

Се препорачува умерено вежбање за одржување на имунолошката функција; сепак, се чини дека интензивните и тешки вежби прават повеќе штета отколку корист.

Примери за умерено вежбање вклучуваат:

· Вежбање во теретана 3-4 пати неделно

· Брзо одење 3км за 30 минути

· Воден аеробик 30 минути

· Возење 8км со велосипед за 30 минути

· Играње тенис

· Пешачење

· Скокање со јаже 15 минути

· Пливање 20 минути

· Танцување 30 минути

Се смета дека вежбањето помага да се балансира имунитетот на следниве начини:

· Бавно ослободување на хормонот на стрес што може да помогне во зајакнување на имунолошкиот систем

· Зголемената телесна температура може да помогне да се спречи растот на бактериите

· Имуните клетки циркулираат побрзо, што значи дека можат порано да детектираат инфекција

· Зголеменото дишење за време на вежбање може да помогне во исфрлање на болеста од белите дробови

4. Јадењето храна богата со хранливи материи е клучна за имунитетот

Јадењето храна богата со витамини и минерали може да биде најважно во мозаикот за здрав имунитет.

Храната од растително потекло ги обезбедува повеќето хранливи материи потребни за имуните клетки да функционираат оптимално и да го штитат вашето тело од болести.

Храна богата со хранливи материи која е одлична за поддршка на имунитетот вклучува:

· Антивоспалителна храна, како маслиново масло, скуша, лосос, куркума, семе од лен и семе од чиа

· Ферментирана храна богата со пробиотици, како кисела зелка, кефир, нато и кимчи

· Храна со високо ниво на витамин Ц, вклучувајќи лимони, лимета, грејпфрут, црвена пиперка, спанаќ, папаја и портокали

· Храна богата со антиоксиданси, вклучувајќи брокула, зелен чај, боровинки, темно чоколадо, грав, артичока и гоџи бобинки

· Храна богата со витамин Е, како бадеми, семки од сончоглед, спанаќ, лешници и кикирики

· Храна богата со цинк како остриги, рак, школки, јастог, грав и ореви

Ограничувањето на внесот на шеќер и рафинирани јаглехидрати исто така може да има позитивни ефекти врз вашето имунолошко здравје. Додадените шеќери предизвикуваат состојби кои го потиснуваат имунитетот, како што се воспаленија, дијабетес, срцеви заболувања и дебелина.

Да се биде хидриран е од клучно значење за целокупното здравје. Дехидрираноста може да ги попречи вашите бубрези, срце и дигестивни функции, што го зголемува ризикот од болест. Пијте кога сте жедни и доволно за урината да биде со светло жолта боја.

5. Додатоци со витамини, минерали и ботанички додатоци за подобрување на имунитетот

Голем број луѓе не ги внесуваат препорачаните порции од најмалку две чаши овошје и три чаши зеленчук секој ден.

Додека зголемувањето на растителната храна е најдобро решение, додатоците може да помогнат да се надмине јазот само во случај да не успеете.

Витамини и минерали потребни за вашиот имунолошки систем, коишто можат да сеземаат преку додатоци во храна вклучуваат:

· Цинк – Суплементацијата со цинк покажува 33% намалување на времетраењето на настинката. Цинкот е исто така критичен за нормално функционирање на имуните клетки, особено неутрофилите, макрофагите и клетките природни убијци.

· Витамин Ц – Докажано е дека суплементацијата го намалува траењето на настинките за 8%. Витаминот Ц им помага на различните имунолошки клетки правилно да ги извршуваат своите задачи, вклучувајќи ги Т-клетките и фагоцитите.

· Витамин Д – Ниските нивоа на витамин Д се поврзани со прекумерна активност (автоимуна болест) и со недоволно функционирање (чести инфекции) на имунолошкиот систем. Витаминот Д може да помогне во воспоставување рамнотежата на имунитетот во сезоната на настинки и грип.

Ботаничките додатоци се корисни за имунитетот со своите антивирусни и антибактериски својства. Следниве ботанички додатоци за зајакнување на имунитетот треба да бидат во вашиот кабинет за лекови оваа сезона на настинка и грип:

· Лук -Докажано е дека земањето додатоци на лук ја намалува инциденцата на настинка за приближно 30%. Лукот има антивирусно, антифунгално и антибактериско својство.

· Бозел – од оваа пријатна бобинка често се прави сируп, што покажа антивирусни својства.

· Астрагалус – се користи со векови во традиционалната кинеска медицина, може да го стимулира имунитетот и да го поддржува заздравувањето на инфекциите на горните дишни патишта. Исто така е моќен антиоксиданс, помагајќи да се ослободи телото од оштетување на слободните радикали.

· Оригано – Со антивирусни и антиинфламаторни својства, додатокот на оригано е идеален за оптимално здравје на имунитетот во сезоната на настинки и грип.

Заклучок

Постојат неколку природни начини да го зајакнете вашето имунолошко здравје во сезоната на настинки и грип.

Започнете со јадење многу растителна храна, храна богата со хранливи материи, вклучувајќи овошје, зеленчук, ореви и семиња.

Исто така, намалете го нивото на стрес, вклучете се во умерено вежбање, осигурете се дека имате квалитетен сон секоја вечер и земајте додатоци со витамини, минерали и ботаничките додатоци што го зголемуваат имунитетот.

Иако ништо не може да гарантира дека нема да добиете настинка или грип оваа сезона, овие упатства ќе помогнат природно да го подобрите вашиот имунитет, овозможувајќи најдобар начин за борба против инфекции и намалување на времетраењето и сериозноста на симптомите доколку се разболите

Овој веб сајт користи веб колачиња. Би сакале да користиме веб колачиња "Cookies", со цел да го подобриме Вашето корисничко искуство на нашиот веб сајт. Ова ни овозможува да го подобриме Вашето идно искуство на нашиот веб сајт. Политика за колачиња
СЕ СОГЛАСУВАМ
не се согласувам